Külföldi Intézményekben szerzett végzettségek



A külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről jogszabályok rendelkeznek: a két- és többoldalú nemzetközi elismerési egyezmények, valamint a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény. Az ezekben felsoroltak a magyar bizonyítványokkal, oklevelekkel egyenértékűnek számítanak, végzettséget, szakképesítést vagy szakképzettséget tanúsítanak – és tulajdonosa jelentkezhet velük a magyar felsőoktatásba.

A magyar érettségivel egyenértékű külföldi érettségi bizonyítványok »


A magyar érettségivel vagy oklevéllel nem egyenértékű külföldi okiratok azon országok és intézmények által kiállított dokumentumok, amelyek nem szerepelnek a felsorolásban. Ilyenkor továbbtanulási célú elismerésre van szükség, amely – az Oktatási Hivatal szakmai véleményének figyelembevételével – a felsőoktatási intézmények hatásköre.

A külföldi középiskolai / érettségi végzettségek továbbtanulási célú elismeréséről »

A külföldi felsőfokú végzettségek (oklevelek) továbbtanulási célú elismeréséről »


Az elismert külföldi végzettség nem garantálja a felsőoktatásba való automatikus bejutást, ahhoz az egyes szakokon előírt feltételeket, követelményeket is teljesíteni kell. A külföldi tanulmányi és érettségi vizsgaeredmények, illetve felsőfokú oklevelek alapján történő pontszámítás az Oktatási Hivatal hatáskörébe tartozik.

A pontszámítás szabályairól, menetéről itt lehet olvasni »


Főszabályként középszintű érettségi vizsgának fogadják el a külföldön szerzett, illetve külföldi rendszerű érettségi eredményeket.

Egyes országok, illetve vizsgarendszerek esetén bizonyos érettségi vizsgatárgyak beszámíthatók emelt szinten. (A külföldi érettségi rendszerben tett emelt szintű vizsgát nem fogadják el automatikusan hazai emelt szintű érettséginek.)


Külföldi középiskolai eredmények figyelembevételéhez a tanult tanévek év végi középiskolai bizonyítványaiban található, az előírás szerinti megnevezésű és annak megfelelően tanult tantárgyak szükségesek. Csak az értékeléssel ellátott vizsgatárgyak vehetők figyelembe.

Amennyiben az érettségi bizonyítványból nem vehető figyelembe az adott szakra megfelelő megnevezésű vagy szintű vizsgatárgy, akkor jelentkeznie kell Magyarországon érettségi vizsgára vagy a felsőoktatási intézmények által szervezett felsőoktatási felvételi szakmai vizsgára a felvételihez szükséges vizsgatárgy(ak)ból.

A külföldi középiskolai / érettségi eredmények pontszámításának további tudnivalói, szabályai »


A külföldi eredményeket, végzettségeket igazoló dokumentumokat az E-felvételiben kell feltölteni, ennek menetéről itt írunk részletesen »


Az egyes országokban kiállított bizonyítványokkal és azok elismerésével kapcsolatos tudnivalók

Az itt nem szereplő külföldi érettségi rendszerben megszerzett eredmények átszámításáról a felveteli.eljaras@oh.gov.hu címen lehet érdeklődni.


További információk a felvételi tájékoztatóban

1. A magyar érettségivel egyenértékű külföldi érettségi bizonyítványok
2. A külföldi középfokú (érettségi) végzettségek továbbtanulási célú elismeréséről
3. A külföldi felsőfokú végzettségek továbbtanulási célú elismeréséről
4. A külföldi érettségi és középiskolai eredmények beszámításáról
5. Bevizsgálási eljárás
6. Példák az érettségi értékelési rendszer átszámítására

Felvételi 2024 - Külföldi végzettséggel rendelkezők tájékoztatója



esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Major_AttilaMajor Attila - ZMK, magánének

Azért jöttem erre a szakra, mert itt olyan tanárok tanítanak, akiket nagyra tartok. Maga a szak a tanszékvezető, Temesi Mária tanárnő miatt vonzó, hiszen sok lehetőséget kínál arra, hogy elsősként operában szerepelhessek, ez pedig kezdőként hatalmas lehetőség és megtiszteltetés. A ZMK-n a tanár-diák kapcsolat nagyon szoros, hiszen ez a pálya nagyon tanárfüggő. Én itt megtaláltam Andrejcsik István operaénekes személyében azt a mestert, akivel a legtöbbet tudtam eddig fejlődni.



Major NoemiMajor Noémi – TTIK, molekuláris bionikai mérnök

Azért jelentkeztem az SZTE-re mert az országban csak két egyetemen érhető el a molekuláris bionikai mérnök szak. Mivel Szeged egyetemi város, így ezért választottam inkább Szegedet. És milyen jól is tettem! A tanároknak nagyon jó hírük van, kedvesek, segítőkészek és fiatalok. A képzés rendkívül gyakorlatias, sokszor van laborgyakorlatunk, ami igazán hasznos lesz majd a jövőben. A sok gyakorlat miatt pedig teljesen más a képzés, érdekes és izgalmas.





További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.