Lotusz_Napok

XII. Lótusznapok az SZTE Füvészkertben

Lótusz Napokat rendez a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertje július 27-én és 28-án. A látogatók a rendezvényen a Távol-Kelet világába kaphatnak betekintést.

Az SZTE Füvészkert által rendezett Lótusz Napokon évről-évre a kert tavában megújuló indiai lótusz virágzását ünnepelik. Ezen a hétvégén ismét a Távol-Kelet világa kerül a középpontba. A látogatók megismerhetik az ott élő emberek szokásait, életfilozófiáját, gyógymódjait, a távol-keleti tájak íz-, illat- és dallamvilágát, természeti látványosságait. A rendezvény névadó növénye, az indiai lótusz ilyenkor látható teljes pompájában.

A kétnapos eseményt rengeteg program színesíti. A hagyományokhoz híven idén is lesz tradicionális indiai táncbemutató, ahogyan a meditációs koncertek és a hangfürdő sem hiányozhatnak a palettáról. Az idei év különlegessége a szitár és tabla koncert és a Kirtan band fellépése. A növények szerelmesei Ázsia növényvilágával a Lótusz túrán ismerkedhetnek meg. Egy kerti sétával egybekötött előadás idejére pedig Japán különleges növényvilága kap kitüntetett figyelmet.

A XII. Lótusz Napok tematikus programokat is tartalmaznak, így az ide látogatók szombaton Kína, vasárnap pedig India értékeivel ismerkedhetnek meg. A látogatók megtudhatják, hogyan öltözködnek az indiai hölgyek, ennek jegyében pedig minden kedves vendéget szívesen látnak távol-keleti öltözetben is.

A rendezvény szervezői közös jógázásra invitálnak mindenkit szombaton és vasárnap reggel.

A rendezvény helyszíne: Szegedi Tudományegyetem Füvészkert (6726 Szeged, Lövölde u. 42.)

A rendezvény időtartama alatt ingyenes buszjáratok közlekednek a Füvészkert és a Belváros között. További információkért kattintson ide.

A részletes program és a jegyárak a Szegedi Lótusz Napok hivatalos honlapján olvashatók.

2019. szeptember 30.

IMG_6486

Dr. Piros Györgyit belgyógyász-kardiológust, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ II. sz. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ osztályvezető főorvosát és testvérét, Piros Ildikót, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznőt páros interjúnkban a szívről kérdeztük. Arról a szívről, amit sokat emlegetünk, de alig ismerünk.

• október 21. 09:15 - 25. 17:00
    The BIOMAT 2019 International Symposium will be held at University of Szeged, Bolyai Institute and Hungarian Academy of Sciences, Hungary. The participation in the BIOMAT 2019 International Symposium is another great opportunity for research students and young postdocs to exchange scientific feedback with their colleagues from several countries, in the best tradition of the BIOMAT Symposium Series.
  • október 24. 13:00 - 25. 16:00
    Az MTA SZAB Nyelv- és Irodalomtudományi Szakbizottság Modern Filológiai Munkabizottság szervezésében
    Film - Free to Rock, dokumentumfilm a rock&rollról és a hidegháborúról
    Beszélgetés - Dr. Csatári Bence rocktörténésszel
    Koncert - Sam "Redbreast" Wilson: gitár, ének
    A dokumentumfilm rocksztárokkal és politikusokkal készített interjúkon keresztül mutatja be, milyen szerepet játszott a rock&roll a hidegháború lezárásában. A film narrátora Kiefer Sutherland, rendezője Jim Brown.
    A rendszerváltás 30. évfordulójára emlékezve a filmvetítést beszélgetés követi arról, hogy milyen nyugati kulturális hatások érték a Kádár-korban a magyar társadalmat, hogyan lazították ezek Magyarországon a politikai rendszert, illetve a rockzene hogyan vált a szabadság életérzésének egyik hordozójává a rendszerváltás körüli időszakban. A beszélgetést Dr. Csatári Bence történész, újságíró, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos kutatója vezeti, akinek számos tanulmánya jelent meg zene- és médiatörténeti témákban, illetve több televízió és rádió rocktörténeti szakértője.
    A szegedi American Corner, a budapesti Amerikai Nagykövetség és a Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál közös rendezvényét Sam "Redbreast" Wilson koncertje zárja, aki bemutatja, milyen amerikai műfajok és hogyan hatottak a keleti blokk zenészeire. Sam és zenekara, a Juke Joint Revival az elmúlt években egyre szélesebb körben ismertette meg Észak-Mississippi és tágabban az amerikai Dél zenei hagyományaival a magyar és európai közönséget. A Global Texan Chronicles által az "egyik legtehetségesebb klasszikus bluest játszó modern formációnak" tartott zenekar legutóbbi kiadványa "Swampside Crawl" címmel 2018-ban jelent meg.
  • október 24.
    Megnyitja: Marton Árpád szinesztéta Közreműködik: Hart Gábor (gitár)
    Bakacsi Lajos (Szeged, 1949) festő- és grafikusművész a szegedi Tábor utcai Képzőművész Körben Vlasics Károly irányításával kezdte képzőművészeti tanulmányait. A Tanárképző Főiskolán szerzett földrajz-rajz szakos tanári diplomát. Mestere Vinkler László és Cs. Pataj Mihály voltak. Munkásságát Vinkler László-díjjal és Kölcsey-plakettel is elismerték.
    A kiállítás megtekinthető november 10-ig, munkanapokon 08.00-20.00 óráig.