Fulbright, a kihagyhatatlan amerikai ösztöndíj lehetőség

A 2016-2017-es tanévben az Amerikai Egyesült Államokba szóló Fulbright ösztöndíj pályázatokról tartottak ismertető előadást 2015. március 31-én a szegedi egyetemistáknak.

Rendhagyó tájékoztatót tartottak a Szegedi Tudományegyetemen a hallgatóknak és oktatóknak szóló amerikai ösztöndíj lehetőségekről.

Szenátor alapította

A világszerte elismert Fulbright ösztöndíj program kétoldalú lehetőséget biztosít: amerikai és magyar hallgatók tehetnek látogatást a másik fél egyetemén.

A Fulbright szenátor által 1946-ban alapított programhoz hazánk a magyar koronázási ékszerek visszakerülése után csatlakozott, és azóta több, mint kilencszáz magyar állampolgárnak adatott meg az észak-amerikai földrészen való tanulás és kutatás lehetősége.

Mérföldkő az életúton

Nagy Katalin professzor, az SZTE nemzetközi kapcsolatokért felelős rektori főmegbízottja köszöntőjében elárulta: ő maga is sok szállal kötődik a Fulbright programhoz. 2002-ben ugyanis ő is részese lehetett egy Fulbright tanulmányútnak, amely meghatározóvá vált számára.

„A Fulbright ösztöndíj mindenki életében mérföldkő lehet, és aki csak teheti, tegyen vele próbát!” – bíztatta a teremben összegyűlt nagyszámú hallgatóságot.

Fulbright_osztondij_lehetosegek_FOK_KDZS_2015._marcius_31
Fulbright, a kihagyhatatlan amerikai ösztöndíj lehetőség - GALÉRIA

Ajánlólevél is kell

Brückner Huba, a szervezet elnöke ismertette mindazt, amit a pályázásról tudni érdemes. A Fulbright ösztöndíjnak hála a posztgraduális képzésben résztvevő hallgatók, valamint az egyetem kutatói és oktatói több hónapot tölthetnek a több ezer amerikai egyetem egyikén.

A hallgatók 4-9 hónapig lehetnek a vendéglátó intézményben. A pályázáshoz szükséges: magyar állampolgárság, legalább 2015. júliusig megszerzendő diploma (mesterfokozatúak előnyben), TOEFL iBT/TOEFL ITP nyelvvizsga, és három ajánlólevél.

A kutatóknak és oktatóknak az 1-2 szemeszteres amerikai tartózkodáshoz – a fentieken felül – szükségük van az amerikai fogadóintézet meghívólevelére.

Nagy adag élmény

Brückner Huba szavaiból kiderült, hogy a Fulbright Bizottság nagy hangsúlyt fektet arra, hogy magas színvonalú szakmai tapasztalatszerzésben lehessen részük azoknak, akik sikeresen pályáztak. Az ösztöndíj alkalmazkodik a választott amerikai intézmény által megkövetelt színvonalhoz, fedezi a havi ellátmányt, a szállás díját, a kutatást, a repülőjegy árának a felét, sőt: még a kísérő családtagok után is biztosít támogatást.

A matematikus Vas Gabriella tavaly vett részt a Fulbright programban: négy hónapot töltött a New Jersey-i egyetemen. Rengeteg érdekes élményt, valamint gyakorlati tanácsot osztott meg a hallgatóközönséggel, így fokozta az érdeklődést a Fulbright ösztöndíj iránt.

További részleteket olvashatóak a pályázati lehetőségekről a Fulbright honlapján.

SZTEinfo – Ő. T.

Fotók: KDZS

2019. július 09.

Kiemelt_Medicina_Juhasz_A

Kóboroljuk be, fedezzük fel Európát Juhász Árpáddal! A nyári vakáció startjánál a magyar geológust, a hazai természettudományos ismeretterjesztés egyik legjelentősebb alakját a 90. Ünnepi Könyvhét szegedi programján bemutatott legújabb könyvéről, az Egzotikus Európáról kérdeztük. Kíváncsiak voltunk a kiadványt gondozó Medicina Könyvkiadó vezérigazgatója és a szerkesztő véleményére is.

2018. szeptember 14.

tanevnyito_2018

A nemzeti hagyományok ápolásának jelentőségéről és az értelmiséggé válás összetettségéről is szó esett a hazai felsőoktatási intézmények 2018-2019. tanévét megnyitó, a Szegedi Tudományegyetemen rendezett ünnepségen. Az SZTE új rektora, a kormány két képviselője és Szeged polgármestere köszöntötte az elsőéves hallgatókat.

• július 8. 08:00 - 26. 16:00
    Az Intézet munkatársai tantermi órákon nyújtanak betekintést a magyar büntetőjog elméletébe. A nyári program célja nem csupán az elméleti ismeretek megalapozása, hanem a gyakorlati tapasztalatszerzés is. Így a programot igazságügyi orvostanhoz kötődő boncolás, bírósági tárgyalás-szimuláció és intézménylátogatások színesítik. A kínai hallgatók ellátogatnak – többek között – a Szegedi Fegyház-és Börtön I. számú objektumába, és a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányságra is.
  • július 14. 08:00 - augusztus 10. 16:00
    A magyar nyelv alapjait és szabályait öt különböző szinten 90 perces órákon sajátíthatják el a világ több pontjáról érkező résztvevők. A nyelvórák mellett kirándulások, nemzetközi est és számos érdekes előadás várja a magyar nyelv és kultúra iránt érdeklődőket. A tanfolyam résztvevői Szeged látnivalói mellett Budapestre és Ópusztaszerre is ellátogatnak, így is ismerkedve a magyar kultúrával.
  • július 24. 17:00 - 25. 05:00
    Részletes program: 17:00 Pont Ott Warm Up Parti GNU-val. 19:00 Carson Coma koncert. 19:50 Egyetemi köszöntő. 20:00 Hivatalos felsőoktatási felvételi ponthatárok kihirdetése. 20:30 Supernem koncert. 22:00 Pont Ott Parti After Buli a JATE Klubban és a teraszán.
  • július 27. 10:00 - 28. 20:00
  • augusztus 2. 08:00 - 10. 20:00
    Az Olimpia fő támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Az esemény fő kivitelezője a Szegedi Tudományegyetem. Az esemény fő szakmai szervezője a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Csillagászat Nonprofit Kft.