Fulbright, a kihagyhatatlan amerikai ösztöndíj lehetőség

A 2016-2017-es tanévben az Amerikai Egyesült Államokba szóló Fulbright ösztöndíj pályázatokról tartottak ismertető előadást 2015. március 31-én a szegedi egyetemistáknak.

Rendhagyó tájékoztatót tartottak a Szegedi Tudományegyetemen a hallgatóknak és oktatóknak szóló amerikai ösztöndíj lehetőségekről.

Szenátor alapította

A világszerte elismert Fulbright ösztöndíj program kétoldalú lehetőséget biztosít: amerikai és magyar hallgatók tehetnek látogatást a másik fél egyetemén.

A Fulbright szenátor által 1946-ban alapított programhoz hazánk a magyar koronázási ékszerek visszakerülése után csatlakozott, és azóta több, mint kilencszáz magyar állampolgárnak adatott meg az észak-amerikai földrészen való tanulás és kutatás lehetősége.

Mérföldkő az életúton

Nagy Katalin professzor, az SZTE nemzetközi kapcsolatokért felelős rektori főmegbízottja köszöntőjében elárulta: ő maga is sok szállal kötődik a Fulbright programhoz. 2002-ben ugyanis ő is részese lehetett egy Fulbright tanulmányútnak, amely meghatározóvá vált számára.

„A Fulbright ösztöndíj mindenki életében mérföldkő lehet, és aki csak teheti, tegyen vele próbát!” – bíztatta a teremben összegyűlt nagyszámú hallgatóságot.

Fulbright_osztondij_lehetosegek_FOK_KDZS_2015._marcius_31
Fulbright, a kihagyhatatlan amerikai ösztöndíj lehetőség - GALÉRIA

Ajánlólevél is kell

Brückner Huba, a szervezet elnöke ismertette mindazt, amit a pályázásról tudni érdemes. A Fulbright ösztöndíjnak hála a posztgraduális képzésben résztvevő hallgatók, valamint az egyetem kutatói és oktatói több hónapot tölthetnek a több ezer amerikai egyetem egyikén.

A hallgatók 4-9 hónapig lehetnek a vendéglátó intézményben. A pályázáshoz szükséges: magyar állampolgárság, legalább 2015. júliusig megszerzendő diploma (mesterfokozatúak előnyben), TOEFL iBT/TOEFL ITP nyelvvizsga, és három ajánlólevél.

A kutatóknak és oktatóknak az 1-2 szemeszteres amerikai tartózkodáshoz – a fentieken felül – szükségük van az amerikai fogadóintézet meghívólevelére.

Nagy adag élmény

Brückner Huba szavaiból kiderült, hogy a Fulbright Bizottság nagy hangsúlyt fektet arra, hogy magas színvonalú szakmai tapasztalatszerzésben lehessen részük azoknak, akik sikeresen pályáztak. Az ösztöndíj alkalmazkodik a választott amerikai intézmény által megkövetelt színvonalhoz, fedezi a havi ellátmányt, a szállás díját, a kutatást, a repülőjegy árának a felét, sőt: még a kísérő családtagok után is biztosít támogatást.

A matematikus Vas Gabriella tavaly vett részt a Fulbright programban: négy hónapot töltött a New Jersey-i egyetemen. Rengeteg érdekes élményt, valamint gyakorlati tanácsot osztott meg a hallgatóközönséggel, így fokozta az érdeklődést a Fulbright ösztöndíj iránt.

További részleteket olvashatóak a pályázati lehetőségekről a Fulbright honlapján.

SZTEinfo – Ő. T.

Fotók: KDZS

2020. január 27.

Kiemelt_Zolnay_Kriszta

Szeged és London között ingázik: a Richter igazgatósági tagja, multinacionális gyógyszercégeket képviselt a nemzetközi porondon, most a pénz és az egészségügy metszéspontján végez szakértői munkát a Tisza-parti város Kígyó Patikája tulajdonosaként is ismert dr. Zolnay Kriszta. Az SZTE Gyógyszerésztudományi Karán végzett szakemberrel életútjáról beszélgetve megtudtuk, időnként miért kérdezi önmagától: „Ez tényleg velem történt meg?”

A megjelenteket köszönti: Gácser Attila, a Biológia Intézet vezetője
    A kötetet bemutatják: a könyv lektora, Nagy Lászlóné, valamint a könyv szerkesztője és szerzői: Balázs János, Hegyi Andrea, Poór Péter, Sinka Rita és Vörös Mónika
  • február 25.
    Hiteles és motiváló előadás a Mentor(h)áló Pedagógiai esték 2020-as tavaszi évadában a futás, azon belül az ultrafutás különös világáról. Vendégünk Lubics Szilvia magyar amatőr hosszútávfutó és ultramaratonista, az Ultrabalaton és a Spartathlon többszörös győztese!
    Jegyár: kedvezményes 1.800 Ft (SZTE-kártya, diákigazolvány, pedagógusigazolvány); teljes árú 2.400 Ft. Kedvezményes jegyek csak személyesen vásárolhatók, a vásárláskor be kell mutatni a kedvezményre jogosultságot igazoló dokumentumot! Jegyek november 11-től kaphatók az IH Rendezvényközpontban és online, a http://jegyek.ihrendezvenykozpont.hu/category/entry-ticket weboldalon.
    Az SZTE Mentor(h)áló 2.0 projekt programja
    A Dugonics Társaság előadóülése
    Előadó: Dr. Kerek Ferenc zongoraművész, a Dugonics Társaság elnöke, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar oktatója
    Beszélgetőtársak: Gyüdi Sándor, a Szegedi Szimfonikus Zenekar igazgatója