Fulbright, a kihagyhatatlan amerikai ösztöndíj lehetőség

A 2016-2017-es tanévben az Amerikai Egyesült Államokba szóló Fulbright ösztöndíj pályázatokról tartottak ismertető előadást 2015. március 31-én a szegedi egyetemistáknak.

Rendhagyó tájékoztatót tartottak a Szegedi Tudományegyetemen a hallgatóknak és oktatóknak szóló amerikai ösztöndíj lehetőségekről.

Szenátor alapította

A világszerte elismert Fulbright ösztöndíj program kétoldalú lehetőséget biztosít: amerikai és magyar hallgatók tehetnek látogatást a másik fél egyetemén.

A Fulbright szenátor által 1946-ban alapított programhoz hazánk a magyar koronázási ékszerek visszakerülése után csatlakozott, és azóta több, mint kilencszáz magyar állampolgárnak adatott meg az észak-amerikai földrészen való tanulás és kutatás lehetősége.

Mérföldkő az életúton

Nagy Katalin professzor, az SZTE nemzetközi kapcsolatokért felelős rektori főmegbízottja köszöntőjében elárulta: ő maga is sok szállal kötődik a Fulbright programhoz. 2002-ben ugyanis ő is részese lehetett egy Fulbright tanulmányútnak, amely meghatározóvá vált számára.

„A Fulbright ösztöndíj mindenki életében mérföldkő lehet, és aki csak teheti, tegyen vele próbát!” – bíztatta a teremben összegyűlt nagyszámú hallgatóságot.

Fulbright_osztondij_lehetosegek_FOK_KDZS_2015._marcius_31
Fulbright, a kihagyhatatlan amerikai ösztöndíj lehetőség - GALÉRIA

Ajánlólevél is kell

Brückner Huba, a szervezet elnöke ismertette mindazt, amit a pályázásról tudni érdemes. A Fulbright ösztöndíjnak hála a posztgraduális képzésben résztvevő hallgatók, valamint az egyetem kutatói és oktatói több hónapot tölthetnek a több ezer amerikai egyetem egyikén.

A hallgatók 4-9 hónapig lehetnek a vendéglátó intézményben. A pályázáshoz szükséges: magyar állampolgárság, legalább 2015. júliusig megszerzendő diploma (mesterfokozatúak előnyben), TOEFL iBT/TOEFL ITP nyelvvizsga, és három ajánlólevél.

A kutatóknak és oktatóknak az 1-2 szemeszteres amerikai tartózkodáshoz – a fentieken felül – szükségük van az amerikai fogadóintézet meghívólevelére.

Nagy adag élmény

Brückner Huba szavaiból kiderült, hogy a Fulbright Bizottság nagy hangsúlyt fektet arra, hogy magas színvonalú szakmai tapasztalatszerzésben lehessen részük azoknak, akik sikeresen pályáztak. Az ösztöndíj alkalmazkodik a választott amerikai intézmény által megkövetelt színvonalhoz, fedezi a havi ellátmányt, a szállás díját, a kutatást, a repülőjegy árának a felét, sőt: még a kísérő családtagok után is biztosít támogatást.

A matematikus Vas Gabriella tavaly vett részt a Fulbright programban: négy hónapot töltött a New Jersey-i egyetemen. Rengeteg érdekes élményt, valamint gyakorlati tanácsot osztott meg a hallgatóközönséggel, így fokozta az érdeklődést a Fulbright ösztöndíj iránt.

További részleteket olvashatóak a pályázati lehetőségekről a Fulbright honlapján.

SZTEinfo – Ő. T.

Fotók: KDZS

2019. január 09.

SZEM_2018_dekanok_nyito

Mi a szegedi egyetem küldetése? A 2000-ben született 12 karú szegedi universitas kari vezetőinek válaszai az SZTE honlapján a Pillanatfölvétel a dékánoktól interjúsorozatban olvashatóak. Ezekre épül a Szegedi Egyetem Magazin alábbi összeállítása, amely az SZTE 12 karának hasonlóságait, az összetartó és előre vivő erőket villantja föl.

2018. szeptember 14.

tanevnyito_2018

A nemzeti hagyományok ápolásának jelentőségéről és az értelmiséggé válás összetettségéről is szó esett a hazai felsőoktatási intézmények 2018-2019. tanévét megnyitó, a Szegedi Tudományegyetemen rendezett ünnepségen. Az SZTE új rektora, a kormány két képviselője és Szeged polgármestere köszöntötte az elsőéves hallgatókat.

• május 21.
    A SZTE BTK Vizuális Kultúra és Irodalomelmélet Tanszék a Bonni Egyetem Médiatudományi Tanszékével közösen nemzetközi workshopot szervez május 21-én Screen Cultures címmel. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
  • május 21.
    Pászka Imre professzorral, a SZAB Szociológiai Munkabizottság alapító elnökével 70. születésnapja és készülő kötete kapcsán beszélget Jancsák Csaba a SZAB Szociológiai Munkabizottság elnöke és Dávid Benjámin hallgató.
  • május 21.
    A Bharatanatyam Dél-India klasszikus tánca, amely leszármazottja a több évezredes múltra visszatekintő templomi táncosnők, a dévadászik művészetének. A 20. században a Bharatanatyam színpadi műfajjá vált. A táncos a zene, tánc, színészet és költészet egységét hivatott megidézni, hogy ezzel spirituális magasságokba emelje nézőjét és önmagát. Subhashini Goda indiai származású táncművész, tánctanár; Erasmus Mundus – Choreomundus ösztöndíjat nyert táncelmélet és -gyakorlat, illetve kulturális örökség témakörben, jelenleg az SZTE BTK Néprajz és Kulturális Antropológia Tanszéken folytatja tanulmányait. Egyéni táncelőadások, valamint csoportos tradicionális és kortárs táncdrámák kimagasló előadója és alkotója. Többszörös szakmai elismerésben részesült: 2013-ban és 2014-ben legjobb előadói díjat, valamint kiváló táncművész minősítést kapott. A Kala Sangam Tánccsoport 2003 óta működik Szegeden. A tánccsoport vezetője, Kiss Tímea Somi Panninál kezdte, majd Indiában folytatta tanulmányait Anuradha Shinde tanárnőnél és Adyar K. Lakshman táncmesternél. Tanítványaival számos fellépésen, fesztiválon vettek részt, adtak önálló táncestet. A fellépők csoportos és szóló tánckoreográfiákat adnak elő, mely alkalmon az összes tánccsoport megmutatja magát, magyar és indiai származású tanítványok egyaránt. Belépőjegy elővételben és SZTE diákigazolvánnyal 990 Ft, a rendezvény napján 1300 Ft
  • május 22.
  • május 22.